Volejte: +420 777 178 956

Rozdělení povlečení podle materiálů

Rozdělení povlečení dle materiálů:

  1. Bavlněné povlečení 
  2. Krepové povlečení 
  3. Flanelové povlečení 
  4. Saténové povlečení (satén žehlivý) 
  5. Saténové povlečení (satén nežehlivý) 
  6. Damaškové povlečení

Základní dělení povlečení dle materiálů se týká jejich úpravy, všechny uvedené druhy jsou totiž z bavlny.

Povlečení ze standardní hladké bavlny je nejlevnější, ale také jsou v něm největší rozdíly. Na trhu narazíte na různé gramáže o různé hustotě tkaných vláken. Kvalita je různá i v rámci stejné společnosti na trhu.

Mnohdy je výroba povlečení díky licencím na jednom místě v Evropě (nebo mimo ni) a výrobci povlečení se omezují jen na nákup látky a vlastní šití povlečení.

Co se týče barev a jejich stability, pokud je povlečení prokazatelně z Česka, kde je dlouhá tradice chemického průmyslu, je i jistá záruka, že povlečení po vyprání nezbarví stěny ložnice.

Krep a nežehlivý satén lidé vyhledávají proto, aby údajně povlečení nemuseli žehlit. U krepu se jedná o strojově „zmačkanou“ látku, u nežehlivého saténu o chemicky „zničená“ vlákna. U klasického povlečení totiž dochází k přelomení vláken a tím se jeví látka zmačkaná a je „nutné“ žehličkou je rovnat.

Pokud se člověk zamyslí nad praktickým použitím povlečení, dojde mu, že při prvním vyspání musí být povlečení zmačkané, neboli žehlení a nežehlení povlečení je jen dobře rozehraný marketing.

Člověk by měl hledat spíš lepší vlastnosti u materiálů pro spánek, než pro údržbu. Co se toho týče, je na prvním místě damaškové povlečení, které má na rozdíl od ostatních povlečení schopnost vázat vlhkost a pachy a tím se člověku nestane jako u krepu, že se zpotí a látka na něm tu vlhkost ještě udržuje.

Flanelové povlečení je všeobecně „teplejší“ a proto je o něj největší sháňka v zimních měsících.