Volejte: +420 777 178 956

Jak prát povlečení

Srážlivost a praní povlečení.

Často se stává, že zákazníci vracejí zakoupená povlečení zpět prodejcům s tím, že povlečení je příliš veliké. Že je povlečení především velice dlouhé, a proto se pod ním nedá spát. Problém však není ve výrobci tohoto povlečení, natož v prodejci, ale ve vlastnostech bavlny používané k šití povlečení.

Bavlněná látka, používaná k šití povlečení má jednu nepříjemnou vlastnost, a to, že se sráží. Její srážlivost je 4 až 6cm na běžném metru. Proto pokud má mít povlečení délku 200cm, musí mít před prvním vypráním délku 208 až 212cm. U povlečení polštáře samozřejmě není velikostní rozdíl až tak veliký. Povlečení polštáře je širší pouze o 5cm, tedy toto povlečení má šířku 95cm. Srážlivost povlečení závisí na vysrážení tkaniny při samotné výrobě této tkaniny. Čím je tkanina hustěji utkána, tím méně se srazí. Na srážlivost povlečení má vliv i teplota praní. Čím je teplota praní větší, tím rychleji se povlečení vysráží.

První praní povlečení je významný čin, protože po vyprání tohoto povlečení končí záruka na kvalitu tisku. Při nesprávném vyprání totiž může dojít k znehodnocení potisku, a tedy k znehodnocení celého povlečení. Aby se zamezilo těmto vadám, před prvním vypráním si pečlivě přečtěte textilní etiketu, kterou musí být povlečení opatřeno. Dozvíte se, při jaké teplotě se má povlečení prát, což je častá chyba při praní povlečení. Povlečení perte v pracích prášcích na barevné prádlo. Při sušení nevěšte povlečení za rohy pomocí kolíku, ale povlečení převěste přes šňůru tak, aby se na povlečení nevytahaly rohy. Tímto si zajistíte tvarovou stálost povlečení. Povlečení nepřesušte. Je potřeba žehlit povlečení lehce vlhké tak, aby nevznikaly překlady na povlečení. Pokud povlečení přesušíte, před žehlením jej nakropte. Tím zajistíte bezvadné vyžehlení tohoto povlečení.